BUĞDAY EKMEĞİ

Çiftçiler tarafından hasadı yapılan buğday, un fabrikalarında birçok işlemden geçtikten sonra una dönüşür, insan gücü ve makine yardımıyla ekmek fabrikalarına ulaştırılır. Buğday ekmeğinin yapımında başlıca üç işlem yer alır:

- Yoğurma, unu hamura çevirme.

- Mayalama, hamurun ekşiyip kabarması.

- Pişirme, fırında uygun ısılarda ekmek haline getirme.

Yoğurma biçimi ya teknelerde, hamur kazanlarında elle, ya da ekmek fabrikası gibi büyük işletmelerde makinelerle yapılır. Nasıl yoğrulursa yoğrulsun, ekmeklik hamur, su ve un oranına göre üç türe ayrılır:

1. Lüks ekmek hamuru % 65 su.

2. Ekmeklik hamur % 60 su.

3. çöreklik hamur % 40 - 45 su.

Yoğurma sırasında buğday unun ölçüsüne göre hamura bir miktar maya katılır. Bu maya daha önceki hamurlardan kalan ekşi hamur olabileceği gibi, üretilmiş mayalarda olabilir. Sıcak bir yere konan hamurun içindeki maya şekerle karışınca alkol ve karbon gazı oluşur. Gaz kabarcıkları hamuru kabartır, arada bir patlar gaz salıverir. Ekşime başlar ve hamur elverişli parçalara ayrılıncaya kadar sürer. Parçalara ayrılan hamur, istenilen biçim verilerek fırına atılır ve pişirilir.


Buğday ekmeğinin bileşiminde; % 30 - 40 su, % 6 - 8 Protein, % 50 - 55 Glüsitler, % 0.4 - 0.8 Lipitler, % 1.5 - 2 Madeni tuzlar bulunmaktadır. Ortalama sıcaklığı 250 derece olan fırınlarda pişirilir. Ancak hamurdaki su oranı yüksek olduğundan ekmeğin sıcaklığı 100 dereceyi aşmaz. Fırında mayalı ekmeğin içindeki alkol, karbon gazı ve suyun bir kısmı çıkar, ekmek hafifleyerek gevşek ve gözenekli bir yapı kazanır. Buğday ekmeğinin kalitesi kullanılan una ve pişme süresine bağlıdır.


İyi bir buğday ekmeği, büyük hacimli, ekmek içi ince çeperli, aynı irilikte homojen dağılmış gözeneklere sahip, el ile dokunulduğunda yumuşak ve elastik, kabuğu ise derin ve geniş yarılmamış bir çizgi yerine sahip, normal açık kahverengi görünümünde olmalıdır.


Taze ekmeğin sindirimi zordur. Ekmek fırından çıktıktan en az 6 saat sonra yenmelidir. Ekmek herkesi ilgilendiren bir gıda maddesi olduğundan, belediyelerce sıkı bir biçimde denetlenmektedir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin