TOST EKMEĞİ

Ekmek, buğday ununa su, tuz, maya, gerektiğinde şeker, enzimler, malt unu, gluten ve izin verilen katkı maddeleri eklenerek, bu karışımın tekniğine uygun olarak yoğrulması, biçimlendirilmesi, fermentasyona bırakılması ve pişirilmesi il yapılan üründür. Tost ekmeği de belli malzemelerle üretilen, tost yapmak için kullanılan ekmektir.

Tost ekmeği, buğday unu, içme suyu, bitkisel sıvı yağ, şeker, maya, tuz, peynir altı suyu tozu, gluten, ekmek katkı maddesi, soya unu, topaklanmayı önleyici kalsiyum karbonat, enzim, antioksidan ve koruyucu kalsiyum propiyonat ve ekmek katkı maddesi kullanılarak üretilen ekmektir.

Tost, Türk mutfağına batıdan gelmiş bir yiyecektir. Tost ekmeğinin arasına peynir, sucuk, salam, sosis, kaşar peyniri, mayonez, ketçap, turşu vb. ürünlerin konulup, tost makinesinde sıkıştırılıp, kızartılmasıyla hazırlanan pratik ve çabuk hazırlanan bir yiyecektir. Pratik ve çabuk hazırlanması, ayakta yenilebilir olması nedeniyle tercih edilir. Tostu çekici hale getiren, içine konulan malzemenin çeşitliliği ve bolluğudur.

Yoğun ve hızlı ekmek üretim süreçlerinde, ekmek üretim kalitesini arttırmak için C vitaminli enzimlerden oluşmuş karışımlara ekmek katkı maddesi diyoruz. Tost ekmeği üretiminde de un, tuz, maya ile birlikte bu bileşende kullanılmaktadır.

Tost ekmekleri de beyaz undan yapılan normal tost ekmeği, kepekli, Susurluk, kepekli Susurluk, Ayvalık tost ekmeği gibi türlere ayrılmaktadır.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin