UNLU MAMÜLLER

Unlu mamuller dendiğinde aklımıza dört grup unlu ürün gelmektedir:

- Pasta – börek grubu; şekerli kuru pasta çeşitleri, tuzlu kuru pasta çeşitleri, simit, börek çeşitleri, boyuz, poğaça, yaş pasta türleri.

- Ekmek grubu; Beyaz ekmek, tam buğday ekmeği, Trabzon ekmeği, kepekli ekmek, çavdar ekmeği, pide, tuzsuz ekmek, tahıl katkılı ekmek, vitamin ve mineral katkılı ekmektir.

- Tatlı grubu; şöbiyet, baklava çeşitleri, kadayıf çeşitleri, tulumba tatlısı, revani, Kemalpaşa, brovni ve diğer tatlı türleri.

- Bisküvi türleri


ülkemizin unlu mamuller üretimi içindeki en büyük payı ekmek oluşturmaktadır. Ayrıca ihracatta unlu mamuller önemli bir yer tutmaktadır.

Fırıncılık ve unlu mamulleri üreten tüm işyerleri daima temiz ve iyi durumda bulundurulmalı, tasarımı, yerleşimi ve boyutları açısından yeterli temizleme ve arınık işlemleri yapılmasına elverişli olmalıdır. Üyi sağlığa uygunluk uygulamaları, ürünlerin güvenilir olmasını sağlayarak, tüketicinin sağlığının korunmasında ve işyerinin iyi imajının sürdürebilirliğinde önemlidir.


EGE ATA UNLU MAMULLER olarak Üzmir’deki hedefimiz; Türk gıda kodeksine uygun ürünler üretmek, nitelikli ve aranan ürünlerle türleri geliştirmek, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin memnuniyetini temel hedef almak, üretimin her aşamasında kalite gelişimini sağlamak, sağlığa uygun üretim ortamı sağlayarak bu konu üzerinde yoğunlaşmaktır. Firmamız bu konuda ISO 9001:2008, OHSAS 18001:2007,ISO 14001:2004 ve ISO 2200:2005 kalite belgeleriyle, istihdam sağlama, Türk KIzılayı kan bağışı desteklenmesi ve en yüksek üretimi gerçekleştirme başarı ödüllerine sahiptir. Kendi meslek grubumuzda, teknolojik yenilikleri yakından takip ederek sektörde öncü kuruluş olmayı amaçlamaktayız. İzmir'li halkımıza kaliteli unlu mamuller sağlama konusunda kararlılığını sürdürmektedir."

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin