SANDVİÇ HAKKINDA

Sandviç, geçmişi 18. Yüzyıla kadar uzanan yemek yeme geleneğidir. İki dilim ekmek arasın konan farklı tatlar yaratma işidir. Sandviç ekmek, beyaz undan, buğday unundan, çavdar unundan yapılmaktadır. Sandviç ekmeğinin malzemesi diğer emek türlerinden farklıdır. Malzeme olarak, un ( beyaz un, buğday unu, çavdar unu..), hazır maya, sıvı yağ, yumurta, süt, şeker, tuz, susam ve ılık su kullanılır. Bu malzemeler karıştırılıp yoğrularak sandviç ekmeği hamuru elde edilir. Hamur üstü kapatılarak, mayalanmaya bırakıyoruz.
Mayalanan hamur, sandviç ekmek biçimine sokulur, yağlanmış fırın tepsilerine dizilir. üzerine yumurta sarısı sürülüp, susam serpilerek fırında pişirilir. Sandviç ekmeğin besleyicilik değerini artırmak için tam buğday unu ya da çavdar unu tercih edilebilir. Ekmeğe iç malzeme olarak damak tadınıza göre lezzetler üretebilirsiniz. Bu; peynir, zeytin, salam, domates, haşlanmış yumurta, hazırlanmış köfteler, tavuk şişler olabilir.
Bunun dışında sandviç ekmek, tost yapımında da kullanılır. Dönerler, sandviç ekmek arasında daha lezzetli hale getirilebilir. Unlu mamul üreten fırınların yanı sıra evlerde de sandviç ekmeği yapmak olasıdır. özellikle çocuklu konuklarınız varsa, sandviç ekmekli kanepeleri seçenekleriniz arasına eklemelisiniz. Hazırlanması kolay bu ekmeklerin arasını süslemek sizin zevkinize kalmıştır. Ekmeğin içerisine tat vermesi için krem peynir, labne peynir, hardal, mayonez gibi malzemelerde sürebilirsiniz

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin