MISIR EKMEĞİ

Buğday ununa, en az % 20 mısır unu eklenip tekniğine uygun olarak üretilen ekmeğe, mısır ekmeği diyoruz. Mısır tanesi, tüm tahıl tanelerinin içinde en iri olanıdır. Mısır bir kültür bitkisidir. Mısır unu kurutulmuş mısır tanelerinin öğütülmesi ile elde edilir. Mısır proteininde gluten olmadığından, mısırdan mayasız ya da kabarmayan yassı tip ekmek yapılır. Mısır ekmeğinde karoten oldukça yüksektir. özellikle Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmezlerinde olan mısır unlu ekmeği dilerseniz sadece mısır unundan da yapabilirsiniz. Ancak biraz sert olur.

Mısır unlu ekmeğin tüm özelliklerinden yararlanmak için, tam mısır unundan ekmek yapmak gerekmektedir. Tam mısır unu, mısır taneciğini tamamen içeren undur. Rafine mısır unu ise işlenmiş olduğu için mısır taneciğinin bazı kısımlarını içermez. Eğer ekmek tam mısır unu ile yapılırsa, mısırın doğal yapısında bulunan birçok vitamini, minerali ve lifi dengeli olarak içerir. Üşlenmiş mısır olursa bunların bir kısmı azalır.


Mısır taneleri doymamış yağ asitleri, nişasta ve A vitamini açısından zengindir. Doymamış yağ, kandaki kolesterol düzeyinin denetlenmesine yardımcı olduğu için kalp ve damar sağlığına yararlıdır. Mısır tam bir vitamin deposudur. A, B1, B3, B5 vitamini, C vitamini, fosfor ve magnezyum minerallerinin kaynağıdır. Yüksek lifli bir gıdadır. Bir bardak mısır günlük lif gereksiniminin yaklaşık % 23’ünü karşılamaktadır. Mısırda bulunan lif, kan şekeri düzeyini sabitlemeye yardım eder.


Mısır, çocukların gelişimi için önemli bir besindir. Yüz gramlık mısır unlu ekmekte,325 kalori enerji, 7.75 gr. Protein, 47.5 gr. Karbonhidrat, 2.08 gr. Yağ, 0.8 gr. Lif, 0.5 gr. Ünorganik madde bulunmaktadır. Bileşimindeki magnezyum bağırsak faaliyetlerini olumlu yönde etkilemektedir. A vitamini gözler, kemikler, diş ve böbrekler için gerekli bir vitamindir.

Tahıla dayalı beslenmenin yaygın olduğu ülkemizde, beslenme açısından büyük öneme sahip olan mısır unlu ekmek karbonhidrat ve protein kaynağıdır. Türkiye’de, insanların gündelik yaşamlarında tükettikleri enerjinin % 56’sı yalnız başına ekmek çeşitlerinden karşılanmaktadır."

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin