EKMEK ÜRETİMİ

Ekmek, sofralarımızın baş tacı, temel gıda maddesidir. Ülk insandan günümüze kadar önemini ve vazgeçilmezliğini korumuştur. Yapılan arkeolojik kazılarda İsadan önce 4300 yıllarına ait, değirmen ve fırıncılıkla ilgili alet ve edevata rastlanmaktadır. Anadolu'da yaşayan Asur, Hitit ve Sümer'lerin tarım ve ekmekçilikle uğraştıkları bilinmektedir.

Ünsanların ekmek gereksinimlerini karşılamak üzere, çağdaş modern makinelerle donatılmış, aynı anda yüzlerce ekmeği pişirebilen, odun, elektrik ya da petrol türevleriyle ısıtılan büyük fırınlara ekmek fabrikası diyoruz. Ekmek temel gıda maddesi olduğuna göre, üretimi sırasında sağlığa uygunluk kurallarına sıkı sıkıya uymak gerekmektedir. üretim aşamalarında görev alan insanların düzenli olarak sağlık denetiminden geçirilmesi gerekmektedir.

Günümüzde ekmek fabrikalarında gelişen teknoloji sayesinde, el değmeden üretim yapılabilmektedir.  Un üretiminden, hamur aşamasına, ekmeğin pişmesinden, ambalajlamaya kadar her çalışma, otomatik makinelerle yapılmaktadır. Entegre ekmek fabrikalarında, bir yandan buğday girer, diğer yandan ekmek olarak çıkar.

Ekmeğin kalitesi, ekmek fabrikasının kullandığı malzeme, un ve ısıtma araçlarıyla doğru orantılıdır. En lezzetli ekmek, tam buğday unundan, odun ile ısıtılan fırınlardan elde edilir. Kırsal kesimde ve büyük yerleşimlerin kenar mahallelerinde ekmek, francala, simit,  börek pişirilen fırınlar, tavanı basık bir odaya benzetilebilir. Her tarafı tuğla ile kaplıdır. Küçük kapıdan pişirilmesi gereken şeyler sokulur, pişmiş olanlar dışarı çıkarılır. Bu klasik küçük ekmek fırınları ya odun ile ısıtılır ya da elektrikle. ülkemizin birçok yerinde bu fırınlar hala üretimdedir. 

Teknoloji, büyük kitlelere ekmek yetiştirmek için insan gücüne dayalı eski fırınları devre dışı bırakıp, son derece modern tesisleri hizmete sunmuştur. Ekmek fabrikaları, binlerce ekmek için gerekli hamuru hazırlayıp, kısa sürede pişirip yenilecek ekmek haline getirebilmektedir. Hem de hiç el değmeden.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin