TAM BUĞDAY EKMEĞİ HAKKINDA

Buğdayın bütün olarak öğütülmesiyle oluşan undan yapılan ekmeğe, tam buğday ekmeği denir. Bir buğday taneciği üç kısımdan oluşur: Kepek, endosperm, rüşeym. Kepek buğdayın dış kısmı yani kabuğudur. Lif bakımından çok zengindir. Buğdayın ağırlığının % 15 'ini oluşturur. Endosperm, karbonhidratlar bakımından zengindir. Buğdayın % 82.5 'luk kısmını oluşturur. Beyaz un endospermden yapılır. Rüşeym, buğdayın çekirdek kısmıdır. Ağırlık olarak % 2.5'luk kısmını oluşturur. B1, B6 ve B9 (folik asit) vitaminleri ve lif bakımından zengindir. Rüşeymde birçok aminoasit, vitamin, mineral, omega 3 ve omega 9 yağ asitleri bulunur. Üşte buğdaydaki bu üç kısmın ayrıştırılmadan bir arada bulundurularak elde edilen ekmektir, tam buğday ekmeği.

Tam buğday ekmeğinin yararları üç ana başlıkta toplanabilir:

1. Lif içeriği: Tam buğday unu ve beyaz un arasındaki temel besin farkı lif içeriğidir. Lifin birçok yararı vardır; kabızlığı önler, kötü kolesterolü düşürür, kilo vermeye yardımcı olur.

2. Kan şekerine etkisi: Karbonhidrat içeren her yiyeceğin, kan şekerine bir miktar etkisi vardır. Yemeklerden sonra aldığınız glikoz basit şekere dönüşerek kanla birlikte vücutta dolaşıp enerji sağlar. Yüksek glisemik indekse sahip yiyecekler kan şekerinin ani yükselmesine neden olur, kendinizi aç hissedersiniz. Düşük glisemik indekse sahip yiyeceklerdeki glikozun emilimi yavaş olduğundan, kan şekeri sıçramalarına neden olmaz, kendinizi tok hissetmenize neden olur. Yemekten sonraki kan şekerinizi denetim altında tutmak istiyorsanız, tam buğday ekmeğinitüketmelisiniz.

3. Vitamin ve mineral içeriği: Tam buğday ekmeği beyaz ekmekten besin değeri açısından daha zengindir. Tam buğday ekmeği B1, B2, B3 ve B9 vitaminleri içerir. Beyaz un işlenme sırasında bu vitaminleri büyük oranda kaybeder. Tam buğday ekmeği, magnezyum, demir, potasyum ve antioksidanlar barındırması nedeniyle komple bir besin özelliği taşır.

Yukarıda saydığımız bu üç maddenin ışığında tam buğday ekmeğinin yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

- Felç riskini % 30 - 36 düşürür.

- Diyabet riskini % 21 - 30 düşürür.

- Kalp hastalıkları riskini % 25 - 28 düşürür.

- Kilo alımını engeller, kilo vermeye yardımcı olur.

- Kabızlığı engeller.

- Kolon kanseri riskini düşürür.

- Uzun süreli enerji vererek, iş gücü kapasitesini artırır.

Tam buğday ekmeğinin 100 gramında 259 kalori vardır. Hamur işlerinizde tam buğday unu tüketerek yukarıda saydığımız yararları hayatınıza sokabilirsiniz.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz ? Bizimle İletişime Geçin